آموزش سیسکو

بازار کار دوره های سیسکو چگونه است؟

بازار کار دوره های سیسکو چگونه است

نرم افزارها مهمترین بخش فناوری آی تی را به خود اختصاص می‌دهند. از طرفی ترکیب شبکه با نرم افزارها و سخت افزارها سبب می شود که حرفه شبکه به یکی از محبوب‌ترین مشاغل در حوزه فناوری اطلاعات تبدیل شود. سیسکو در واقع نام شرکتی است که با عرضه محصولات متنوع در زمینه تجهیزات ارتباطی، سخت افزاری و نرم افزاری در حوزه شبکه و آی‌تی از پرچمداران این حوزه محسوب می شود. سیسکو در کنار عرضه محصولات و خدمات گواهینامه‌های فنی نیز صادر می‌کند که با نام مدارک سیسکو شناخته می شوند. چنین مدارکی به علاقمندان حوزه شبکه کمک می‌کند تا با شرکت در دوره‌های سیسکو و کسب این مدارک بتوانند آینده شغلی خوبی داشته باشند. به نظر شما بازار کار دوره های سیسکو چگونه است؟

 

انواع دوره های سیسکو

سیسکو دوره‌های آموزشی متنوعی را برگزار می‌کند که پرمتقاضی‌ترین و پرطرفدارترین این دوره‌ها مربوط به دوره CCNA است. دریافت این مدرک معتبر به این معنا است که دارنده مدرک از توانایی و مهارت‌های لازم برای کار، نصب و راه اندازی سیستم‌های سیسکو برخوردار است. عبارت CCNA مخفف عبارت Cisco Certified Networking Associate یعنی مدرک دستیار یا همکار متخصصان شبکه سیسکو است.

دوره سیسکو چیست و چه کاربردی دارد؟

این دوره زمینه آشنایی کاربر را با مفاهیم اصلی شبکه از جمله نصب، پیکربندی و عملیاتی سازی روترها و سوئیچ های سیسکو (خرید آنلاین سوئیچ سیسکو) فراهم می کند، هر دوره سیسکو شامل سرفصل های مهمی از جمله ، IP routing، LAN، مدیریت ترافیک شبکه، دیتا سنترها و زیر ساخت‌های امنیتی،مدیریتی و سرویس دهی است.

در صورتی که فردی در دوره آموزشی سیسکو در یکی از مراکز معتبر شرکت کرده باشد، بعد از پایان دوره و گرفتن مدرک خود می تواند در آزمون بین المللی سیسکو شرکت کرده و مدرک بین‌المللی کسب کند. با کسب چنین مدارکی بازار کار آماده جذب چنین متخصصانی خواهد بود. باید گفت که امروزه همه شرکت‌ها و سازمان‌ها از محصولات Cisco استفاده می کنند بنابراین طبیعی است که دارندگان مدرک سیسکو در داخل یا خارج از کشور فرصت‌های شغلی متعددی داشته باشند. 

دوره سیسکو چیست و چه کاربردی دارد؟

دوره سیسکو چیست و چه کاربردی دارد؟

فرصت های شغلی دارندگان مدرک سیسکو

امروزه استفاده از اینترنت و شبکه یک امر ضروری به ویژه در شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ است. بنابراین یک شبکه زیرساخت مناسب و ایمن برای هر شرکتی یک الزام محسوب می‌شود. افرادی که موفق به گذراندن دوره‌های سیسکو می‌شوند می‌توانند اموری مانند نصب، مدیریت و اجرای عملیات مربوط به شبکه را به خوبی انجام دهند. همچنین می‌توانند ایمنی شبکه، عیب یابی سیستم‌ها، ارتقای شبکه و … را نیز به راحتی انجام دهند. مشاغلی که در آنها داشتن مدرک سیسکو الزامی است به این شرح است: 

 • ادمین شبکه
 • کارشناس شبکه
 • کارشناس ارشد شبکه
 • مدیر فناوری اطلاعات (IT)
 • ادمین سیستم
 • کارشناس سیستم

انواع دوره‌های آموزشی سیسکو

دوره‌های آموزشی سیسکو دارای پنج سطح و 8 گرایش هستند. دوره CCNA دروازه ورودی دوره‌های سیسکو است و در حقیقیت دوره مقدماتی محسوب می‌شود. بعد از گذراندن این دوره می توان در دوره‌های حرفه‌ای‌تر سیسکو به نام CCNP شرکت کرد که شامل سه کورس به نام های Route ، Switch ، Tshoot است. حرفه‌ای‌ترین و بالاترین سطح مدارک سیسکو ، CCIE نام دارد که در ایران کمتر از 100 نفر موفق به اخذ این مدرک شده‌اند.
در مقاله صفر تا صد آشنایی با دوره های سیسکو بیشتر توضیح دادیم که می توانید از این مطالب نیز استفاده کنید.

مدارک سیسکو

همانطور که گفتیم مدارک دوره‌های مختلف سیسکو شامل پنج سطح و 8 گرایش هستند که به شرح زیر است:

سطوح

 • Entry
 • Associate
 • Professional
 • Expert
 • Architect

گرایش‌ها

 • Routing & Switching
 • Design
 • Network Security
 • Service Provider
 • Service Provider Operations
 • Storage Networking
 • Voice
 • Wireless

دوره‌های سیسکو به شکلی طراحی شده‌اند که علم آموزان به صورت گام به گام پیشرفت می‌کنند. شروع دوره‌های سیسکوبا نت‌ورک‌پلاس (یا اگر کاملا سیسکویی عمل کنید CCENT) آغاز شده، با CCNA/CCDA ادامه پیدا می‌کند و به CCNP/CCDP رسیده و سرانجام به CCDE/CCIE ختم خواهند شد.

افرادی که موفق می شوند مدارک CCIE یا CCDE را کسب ‌کنند، به بازار کار خوبی نه تنها در ایران بلکه در سطح بین المللی دسترسی خواهند داشت. این مدارک بیانگر سطح بسیار بالایی از مهارت و دانش درباره تجهیزات شبکه و سیسکو هستند و عموما دارندگان این مدارک در نقش یک معمار شبکه این توانایی را دارند تا زیرساخت‌های ارتباطی قدرتمند و پیچیده‌ای را پیاده‌سازی کنند. 

بازار کار دوره های سیسکو در ایران چگونه است؟

پیشرفت ها در عرصه فناوری سبب شده است که تقاضا برای استخدام متخصصان آموزش دیده در حوزه امنیت سایبری و شبکه و متخصصان این حوزه برای پیاده سازی زیرساخت‌ها و شبکه های پیچیده به شکل چشم گیری افزایش پیدا کند. به همین دلیل است که اکثر سازمان‌ها به دنبال جذب افرادی با سطح بالا از مهارت‌ها و تخصص برای پیاده سازی، استقرار و نگهداری تجهیزات سخت افزاری هستند. پس باید گفت که بازار کار برای کسانی که دوره‌های سیسکو را می‌گذرانند در ایران بسیار داغ است.

بازارکار سیسکو در ایران چطور است ؟

بازارکار سیسکو در ایران چطور است ؟

مهاجرت با مدرک دوره‌های سیسکو

رشته هایی چون سیسکو و مایکروسافت از جمله رشته‌های پر متقاضی و البته با بازار کار عالی در ایران و سراسر دنیا هستند. بنابراین برای کسانی که مدرک دوره‌های سیسکو را داشته باشند امکان اشتغال در خارج از کشور هم وجود دارد. در حال حاضر مهندسی شبکه و زیر مجموعه‌های آن از جمله بهترین مشاغل از نظر بازار کار در سطح دنیا هستند. کسانی که بتوانند دوره های سیسکو را حداقل تا پایان دوره ی CCNP به اتمام برسانند حتما می توانند شغل مناسبی در شرکت های بزرگ و رو به رشد داشته باشند.

بنابراین در زمان مهاجرت برای کسانی که قصد دارند شانس خود را در بازار کار کشورهای دیگر امتحان کنند، داشتن مدرک دوره های سیسکو یک برگ برنده خواهد بود. تحقیقات در این زمینه نشان می‌دهد که فرصت‌های شغلی برای متخصصان شبکه (به‌ویژه افرادی که مدرک CCNA را دریافت کرده‌اند) تا سال 2024 با رشد مثبت 8 درصدی همراه خواهد بود. 

میزان درآمد شغلی دارندگان دوره‌های سیسکو چقدر است؟

میانگین دستمزد برای افرادی که دوره‌های سیسکو را در سطوح مقدماتی گذرانده باشند حدود 76 هزار دلار در سال است. این میزان می تواند در مورد افرادی با گواهینامه‌های معتبر پایان دوره های پیشرفته سیسکو به بیش از 120 هزار دلار در سال برسد. عنوان شغلی و سابقه کار دو فاکتور مهم تعیین دستمزد در این زمینه محسوب می‌شوند. 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید