آموزش سیسکو

بازیابی رمز و تنظیمات روترهای سیسکو (Factory default)

بازیابی رمز عبور روتر سیسکو

بازیابی رمز و تنظیمات روترهای سیسکو .برای بازیابی دسترسی به روترهای سیسکو که رمز عبور آن فراموش شده طراحی شده . یا به دلایل دیگرمانند خرید روترشبکه(router) یا سوئیچ شبکه(switch) سیسکو دست دوم. به رمزهای خود دسترسی ندارید و اکنون از این بابت نگران هستید. باید به شما بگوییم که دیگر جای هیچ نگرانی نیست.

چرا که ما در آی تی تکنیکال قدم به قدم شما را همراهی خواهیم کرد. تا به راحتی اقدام به بازیابی رمزهای خود بپردازید. نکته ای که نیاز است بدانید این است .که میان بازیابی پسورد روتر سیسکو(Cisco Router) و بازیابی پسورد سوئیچ سیسکو (Cisco Switch) تفاوت وجود دارد. که ما در آی تی تکنیکال به بررسی هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت.

آموزش بازیابی رمز روتر سیسکو

باید بدانید که پسورد روتر سیسکو اولین قسمت حفاظت از روتر مدیریتی سیسکو در برابر دسترسی هایی است که از نظر سیستم مجاز نیستند. برای بازیابی رمز و تنظیمات روترهای سیسکو به شما مراحلی را معرفی خواهیم کرد .که به راحتی و سرعت بالا بتوانید رمزهای خود را بازیابی نمایید.

در ابتدا باید کابل کنسول خود را به روتر وصل کنید . سپس نرم افزار putty (دانلود نرم افزار putty ) یا securecrt را فعال(باز) کنید. در ادامه روتر(router) را خاموش و دوباره روشن کنید. نکته ای که باید بدانید این است که قبل از decompress شدن سیستم عامل خود(IOS). از صفحه کلید، کلید ctrl+pause break را بزنید .تا بتوانید وارد محیط rommon شوید. برای وارد شدن به محیط rommon .باید کلید break در صفحه کلید را به مدت 60 ثانیه نگه دارید تا روتر(router) وارد شود.

 

آموزش بازیابی رمز روتر سیسکو

آموزش بازیابی رمز روتر سیسکو

نکته مهم در این قسمت در مورد روتر(router) های سری 6400 دانستن یک نکته کلیدی است.

به عبارتی در حین انجام این فرآیندها، می بایست کارت های(ماژول) (NRP(node router processor) NSP( node switch processor .را در ابتدا از جای خود خارج کنید و دوباره در جای خود قرار دهید.

این امر در مورد سری 6×00 هم صادق است. به این صورت که باید NI-2 را از جای خود خارج نمایید و مجددا در محل خود قرار دهید.

در ادامه فرمان confreg 0×2142 را وارد کرده و با اجرا کردن فرمان reset روتر را مجددا راه اندازی نمایید. پس از انجام این عملیات روتر(router) ریبورت شده و به عبارتی فاقد تنظیمات در صفحه، بالا می آید.

شما در این زمان باید وارد enable mode شوید.

router»enable
Router-1#copy startup-config running-config

فعال کردن دستور enable secret

برای فعال کردن دستور enable secret می توانید از مقاله اولین کاری که باید روی روتر سیسکو انجام بدید استفاده کنید.

مراحل را به ترتیب انجام دهید تا تنظیمات startup-config بر روی running-config کپی گردد. در ادامه بعد از مراحل کپی شدن تنظیمات بر روی روتر(router)، رمز را عوض کنید.

Router-1#configure terminal
Router-1(config)# username Cisco Password Cisco
!@#Router-1(config)# enable secret cisco

در آخر config register را با استفاده کردن از فرمان زیر به حالت قبلی خود برگرانید:

Router-1(config)#config-register 0×2102
Router-1(config)#exit
Router-1(config)#wr
Router-1(config)#Reboot

در ادامه باید بدانید که در این لحظه تمام اینترفیس های فیزیکی پس از این فرآیند. به حالت administrative shutdown در می آیند .که شما باید به صورت دستی با دستور no shutdown به فعال کردن آن اقدام نمایید.

مسئله ای که بسیاری از کاربران را با مشکل و ابهام مواجه کرده .این است که بعضی از default confreg روترها (router) عدد 2102×0 نیست.

حالا برای فهمیدن عدد، باید زمانی که وارد محیط rommon شدید فرمان confreg را تایپ کنید .تا در آخر default را برای شما به نمایش بگذارد. برای ذخیره شدن تمامی تنظیمات میتوانید. از کلیدهای ctrl+z و سپس wr mem استفاده نمایید.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “بازیابی رمز و تنظیمات روترهای سیسکو (Factory default)

 1. حمید فضیلی گفت:

  سلام
  ممنون خیلی عالی بود لطفا اگه امکان داره بازیابی رمز سوئیچ را هم در قسمت مقالات قرار دهید

  1. admin گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله حتما

دیدگاهتان را بنویسید