آموزش سیسکو

انواع حافظه های سوئیچ و روتر سیسکو

انواع حافظه های سوئیچ و روتر سیسکو

سوئیچ های سیسکو همانند ریزکامپیوترها دارای حافظه هستند، این حافظه در سوئیچ و روتر سیسکو انواع مختلفی دارد که موضوع این مقاله در سایت آی تی تکنیکال است. با ما همراه باشید تا با انواع حافظه های سوئیچ و روتر سیسکو آشنا شوید.

حافظه های سوئیچ و روتر چه کاربردی دارد؟

سوئیچ و روتر ها همانند کامپیوتر نیاز به حافظه دارند. می پرسید چرا؟ کاملا مشخص است، سوئیچ ها مرکز نگهداری دستورات و داده ها هستند. به همین دلیل هم حافظه از جمله مهمترین بخش های کاربردی در سوئیچ و روترهای سیسکو است. مهمترین کاربردهای حافظه در این دستگاه عبارتند از:

  • فضایی برای ذخیره سازی IOS
  • extention مثل CME
  • فایل های کانفیگ شده اینترفیس های وب
  • firmware های IP Phone ها و کانفیگ های مربوط
  • Routing Table – Arp Table
  • لود شدن IOS

معرفی انواع حافظه های در سوئیچ و روتر سیسکو

حافظه های در سوئیچ سیسکو انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

انواع حافظه های محصولات سیسکو

انواع حافظه های محصولات سیسکو

حافظه Flash:

flash ها نوعی حافظه هستند که معمولا در روترها از آنها استفاده می شود. فلش ها در روتر قابل خواندن و نوشتن هستند و می توانند در زمان روشن بودن یا در حالت خاموش اطلاعات را در خود ذخیره و حفظ کنند.

حافظه ROM:

حافظه فقط خواندنی (ROM) در روترهای سیسکو مشابه عملکرد ROM در رایانه ها است . عمدتاً برای مقداردهی اولیه سیستم و سایر عملکردها استفاده می شود.
ROM عمدتاً شامل موارد زیر است:
1) کد خودبررسی روشن سیستم (POST): که برای تشخیص دست نخورده بودن هر بخش سخت افزاری روتر استفاده می شود.
2) کد منطقه راه‌اندازی سیستم (BootStrap): که برای راه‌اندازی روتر و بارگیری سیستم عامل IOS استفاده می‌شود.
ROM یک حافظه فقط خواندنی است و کد ذخیره شده در آن قابل تغییر نیست. اگر می خواهید ارتقا دهید، باید چیپ رام را جایگزین کنید

حافظه RAM:

به حافظه RAM حافظه Running Config هم گفته می شود. این حافظه در سوئیچ و روترهای سیسکو وجود دارد و دارای سرعت بالایی است.
نکته مهمی که وجود دارد این است که امکان از بین رفتن حافظه RAM با restart شدن وجود دارد. همچنین اگر برق به صورت ناگهانی قطع شود هم ممکن است این حافظه پاک شود. بنابراین می توان از RAM برای نگهداری تنظیمات در زمان روشن شدن روتر به شکل یک حافظه موقت استفاده کرد. معمولا اطلاعات مربوط به نرم افزارهای در حال اجرا در روتر، دستورات سیستم عامل روتر، Running Configuration ،Arp Cache و Routing Table ها برای اجرای سریعتر در حافظه RAM قرار می گیرند.

 

همه انواع حافظه سوئیچ سیسکو از اهمیت و عملکرد فوق العاده حساسی برخوردار هستند و به یک اندازه برای دستگاه و عملکرد آن اهمیت دارند.

حافظه NVRAM:

(Nonvolatile RAM) یک حافظه قابل خواندن و نوشتن است که می تواند پس از راه اندازی مجدد یا خاموش شدن سیستم، داده ها را ذخیره کند.
از آنجایی که محتویات   NVRAM شامل سیستم در حال اجرا یا همان Cisco IOS می شود که در حال اجرا شدن است و System Table های IOS ، بافرها وفایل های پیکربندی راه اندازی (Startup-Config) می شود.
که در این حافظه ثبت و نگهداری می شود. ظرفیت آن کم است. معمولاً فقط 32 تا 128 کیلوبایت NVRAM روی روتر پیکربندی می شود. در عین حال، NVRAM سریعتر و گرانتر است.

از محصولات فروشگاه آی تی تکنیکال دیدن کنید

از محصولات فروشگاه آی تی تکنیکال دیدن کنید

خرید سوئیچ و روتر سیسکو از آی تی تکنیکال

همانطور که در مقاله مطالعه فرمودید حافظه بخش بسیار مهم و حساسی از سوئیچ و روتر است. بنابراین تضمین کیفیت قطعات سوئیچ و روتر می تواند تنها ضامن حفاظت از اطلاعات و عملکرد مناسب دستگاه باشد. برای این که بتوانید محصولات سیسکو را با ضمانت نامه اصالت کالا و خدمات پس از فروش خریداری کنید، باید به نمایندگی های معتبر این برند مشهور مراجعه کنید. یکی از نمایندگان انحصاری برند سیسکو در ایران شرکت آی تی تکنیکال است که کلیه محصولات سیسکو را در فروشگاه اینترنتی آی تی تکنیکال با تضمین اصالت کالا و پشتیبانی مناسب در اختیار کاربران قرار می دهد. برای خرید محصولات سیسکو از این نمایندگی می توانید با کارشناسان فروش در ارتباط بوده و اطلاعات و مشاوره لازم جهت انتخاب و خرید را از ایشان دریافت کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید