آموزش سیسکو

صفر تا صد آشنایی با دوره های آموزش سیسکو

دوره های آموزش سیسکو

دوره های آموزش سیسکو در شرکت چند ملیتی cisco که در دنیای تجهیزات شبکه بسیار شناخته شده است انجام می شود. این شرکت آمریکایی چند ملیتی تولیدات زیادی در زمینه مودم­ سیسکو (cisco modem)، روتر سیسکو (cisco router)، سوئیچ ­سیسکو (cisco switch) و سخت­ افزارهای مخابراتی دارد .

به واسطه همین تولیدات نیز شهرت بسیاری کسب کرده است و در جهان شناخته شده است. نام این شرکت مخفف نام شهر سانفرانسیسکو در آمریکا و لگوی آن نیز طرحی گرافیکی از پل مشهور گلدن گیت در همین شهر است. این شرکت بزرگ به منظور تربیت نیروی متخصص برای طراحی، مدیریت و نگه­داری شبکه­ های سیسکو، در بسیاری از کشورهای دنیا کلاس­های آموزشی برگزار می­کند.

این کلاس­ها برای آموزش طراحی شبکه­ های کامپیوتری در بستر سخت ­افزار و همچنین نگه­داری شبکه­ های کامپیوتری برگزار می­شوند. دوره های آموزش سیسکو در بیش از 150 کشور برگزار می­شوند و از جمله مهم­ترین موضوعاتی که در این دوره­ها به آن­ها پرداخته می­شود.

طراحی و ساختاربندی شبکه­ ها و تنظیم، راه ­اندازی و نگه­داری از تجهیزات شبکه ه­ایی مانند روترها (cisco router) و سوئیچ­ های شبکه (cisco switch) ساخت شرکت سیسکو است.

در ایران نیز بسیاری از موسسات دوره های آموزش سیسکو را برگزار می­کنند که اگر بخواهید به صورت حضوری این دوره­های آموزشی را بگذرانید می­توانید در کلاس­های این آموزشگاه­ها شرکت کنید.

برای دریافت مدارک دوره­هایی که توسط این شرکت برگزار می­شود، لازم است که در آزمون­های هر دوره شرکت کرده و نمره قبولی را در آن­ها دریافت نمایید. در ادامه به طور مختصر دوره­های آموزشی سیسکو را معرفی می­نماییم.

دوره های آموزش سیسکو

دوره های آموزش سیسکو

آشنایی با دوره­ های آموزشی Cisco :

دوره­ های آموزش cisco در 5 سطح برگزار می­شوند. دوره­ی آموزشی CCNA اولین دوره­ای است که هر فردی که قصد یادگیری سلسله دوره­های این شرکت را دارد، باید بگذراند.

گذراندن دوره­های دیگر که تخصصی­ تر هستند، پس از گذراندن این دوره، امکان­پذیر است. دوره­های آموزشی این سازمان در 8 گرایش مختلف برگزار می­شوند.

از جمله گرایش­ های دوره های آموزش سیسکو می­توان به دوره­ های طراحی (design)، امنیت شبکه (network security)، روتینگ و سوئیچینگ (routing and switching)، تامین سرویس (service provider)، عملیات تامین سرویس (service rovider operation)، ذخیره­ سازی شبکه (storage networking)، صدا (voice) و وایرلس (wireless) اشاره کرد.

دوره­ های آموزش سیسکو در 5 سطح entry، associate، professional، expert و architect برگزار می­شوند.

برای شرکت در دوره­های سطح­های بالاتر، لازم است که ابتدا در دوره­های سطح­های ابتدایی شرکت کنید و در آزمون­هایی که برگزار می­شوند نمره قبولی کسب نمایید. در بخش بعد به اختصار به معرفی دوره­های مختلف موجود در هر سطح پرداخته­ایم.

دوره های آموزش سیسکو

دوره های آموزش سیسکو

سطوح دوره­ های آموزشی Cisco:

سطح اول دوره های آموزش سیسکو این سازمان، Entry نام دارد. دوره آموزشی CCENT که خلاصه شده Cisco Certified Entry Networking Technicians است . همچنین دوره CCT که مخفف عبارت Cisco Certified Technician است، در این سطح قرار دارند.

برای گذراندن این دوره­ها نیازی به شرکت در کلاس­های آموزشگاه­ها ندارید . می­توانید با استفاده از آموزش­های مجازی آن­ها را به اتمام برسانید. در پایان دوره­ها اگر می­خواهید که مدرک این دوره­ها را دریافت کنید . باید در آزمون­هایی که برای این دوره­ها برگزار می­شود، شرکت کنید.

سطح بعدی Associate نام دارد و دوره­های آموزشی CCNA و CCDA را شامل می­شود. یادگیری نصب، راه ­اندازی و حل اشکالات هدف اصلی دوره CCNA است .که نام آن خلاصه شده عبارت Cisco Certified Network Associate است .

یادگیری طراحی هدف اصلی دوره آموزشی CCDA که نام آن مخفف عبارت Cisco Certified Design Associate است، می­باشد. در سطح professional دو دوره CCNP و CCDP قرار دارد. نام دوره CCNP خلاصه Cisco Certified Network Professional و نام دوره CCDP خلاصه Cisco Certified Design Professional می­باشد.

دوره­­های Cisco Certified Internetwork Expert یا به اختصار CCIE و دوره Cisco Certified Design Expert یا به اختصار CCDE در سطح expert قرار می­گیرند. در بالاترین سطح که architect نام دارد.

دوره CCAr که مخفف Cisco Certified Architect می­باشد، قرار دارد و تنها دوره این سطح است.

دوره CCAr

دوره CCAr که مخفف Cisco Certified Architect می­باشد

دوره­های آموزشی این سازمان در دو دسته بندی است .که کار با شبکه (network operation) و طراحی شبکه (network design) دسته­ بندی می­شوند. اما هر کدام از آن­ها زیر شاخه­ هایی دارند.

دوره­ها در زمینه ­های مختلفی از 8 گرایشی که بالاتر ذکر کردیم، تقسیم می­شوند. در حدود 170 دوره مختلف در فهرست دوره­های آموزشی در وب­سایت شرکت سیسکو دیده می­شود.

دوره های آموزش CCNA :

همانطور که گفته شد، برای ورود به دوره های آموزش سیسکو ، لازم است ابتدا دوره CCNA را بگذرانید. در دوره CCNA یا Implementing and Administering Cisco Solutions دانش پایه لازم برای فعالیت در تمامی کسب­و­کارها در زمینه IT را آموزش خواهید دید.

آموزش به شما در این دوره با ترکیبی از آموزش­های از پیش آماده شده (lecture). آزمایشگاه­های عملی (hands-on labs) و مطالعه شخصی انجام می­شود.

شما در این دوره یاد می­گیرید که چگونه شبکه­ های پایه­ ی IPv4 و IPv6 را نصب، راه ­اندازی، پیکربندی و تایید کنید. مباحث این دوره شامل آموزش پیکربندی تجهیزات شبکه از جمله روترها، سوئیچ­ها . و کنترلگرهای وایرلس LAN و همچنین آموزش مدیریت دستگاه­های متصل به شبکه و شناسایی تهدیدهای امنیتی ساده می­شود.

با گذراندن این دوره و قبول شدن در آزمونی که برای آن برگزار می­شود. شما مدرک CCNA خود را دریافت خواهید کرد و می­توانید بنا به علایق خود در دوره­های سطح بالاتر شرکت نمایید. در آزمونی که برای این دوره برگزار می­شود. اطلاعات و مهارت شما در مباحث پای ه­ای شبکه، دسترسی به شبکه.سرویس­های IP، پایه­ های امنیت شبکه، خودکارسازی و برنامه ­ریزی سنجیده می­شود.

 

دوره های آموزش سیسکو سه روش آموزشی و مدت زمان لازم برای گذراندن این دوره را به این شکل دسته­ بندی کرده است. اگر دوره با آموزش توسط یک مدرس و مطالعه شخصی شما انجام می­شود. مدت زمان لازم برای گذراندن این دوره 5 روز در کلاس و 3 روز مطالعه توسط خود شما است.

اگر به صورت مجازی آموزش می­بینید نیز به شکل قبلی نیازمند 5 روز آموزش و 3 روز مطالعه توسط خود شما است. اگر به صورت الکترونیکی آموزش می­بینید، 8 روز زمان لازم خواهید داشت تا این دوره را به اتمام برسانید. گذراندن این دوره نیازی به دانش قبلی ندارد و هر شخص علاقه­مندی می­تواند در آن شرکت کند. این دوره به خصوص برای مهندس­ها، تکنسین­ها یا مدیران شبکه می­تواند بسیار مفید باشد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید