آموزش سیسکو

بررسی سیستم عامل های سیسکو

بررسی سیستم عامل های سیسکو

یک سوالی که ما معمولا در مورد سوئیچ های سیسکو  می شنویم این است که تفاوت سیستم عامل های سیسکو با یکدیگر در چیست؟

این سوال خوبی است، و سوالی که یافتن جواب آن در اغلب موارد دشوار است. وسایل سخت افزاری ساخت سیسکو با سیستم عامل متفاوتی عرضه می گردد. هر قطعه شماره نسخه و به روزرسانی مخصوص به خود را دارد. اما در عین حال هر کدام خدمات مختلفی ارائه می دهند.

cisco ios ها عبارتند از LAN Lite، نسخه LAN Base، نسخه IP Base و نسخه IP Services. در ادامه این مقاله، به طور خلاصه هر کدام از این چهار سیستم عامل را توضیح خواهیم داد و تفاوت این چهار نسخه را بیان نموده و خواهیم گفت که هر کدام چه استفاده ای دارد.

 

تفاوت نسخه های cisco ios

تفاوت نسخه های cisco ios

 

سیستم عامل سیسکو نسخه LAN Lite

LAN Lite کم هزینه ترین و کم استحکام ترین نسخه cisco ios است. این نسخه ابتدایی ترین سطح محسوب می شود .و فقط بر روی سخت افزار های مربوط به مشاغل کوچک قابل اجرا است. و فقط از مسیریابی لایه دوم، حداقل خدمات امنیتی و VoIP پشتیبانی می کند.

این نسخه برای یک دفتر کاری کوچک که اولین شبکه خود را احداث می کند مناسب است. اما برای تعداد انگشت شماری از کاربران خوب نیست. پس ارزشش را دارد که نسخه های بهتر این سیستم عامل را تهیه کنید.

در صورت تمایل از مقاله تفاوت مدل OSI با TCP/IP هم استفاده کنید.

cisco ios نسخه LAN Base

نسخه LAN Base سیستم عامل cisco ios برای مشاغل کوچک و متوسط است.که یک سیستم عامل شبکه قوی و انعطاف پذیر می خواهند گزینه خوبی است. همانطور که از نام آن مشخص است، این سیستم عامل عمدتا برای شبکه های نصب شده .در یک مکان واحد و یا یک شبکه واحد محلی اختصاص دارد .و فاقد اکثر ویژگی های مرتبط با شبکه های WAN و یا شبکه های توزیع شده است.

LAN Base هنوز هم به شدت به مسیریابی استاتیک لایه 2+ متکی است و با چند گزینه برای مسیریابی پویا ارائه می شود. با این حال، قابلیت های VoIP قوی تری نسبت به نسخه LAN Lite، از جمله ingress policing، Auto QOS و DSCP mapping ارائه می دهد.

به همین ترتیب، LAN Base با ارائه قابلیت های امنیتی نظیر DHCP snooping و IPSG و Cisco Identity 4.0 و 802.1x port protections به طور قابل توجهی بهتر از LAN Lite است.

smart-licensing

smart licensing

 

در صورت تمایل از مقاله دوره های آموزش سیسکو هم استفاده کنید.

cisco ios نسخه IP Base

نسخه IP Base سیستم عامل cisco ios برای شرکت های بزرگتر. به ویژه شرکت های دارای یک شبکه مترونت یا دفاتر مختلف در نظر گرفته شده است. این نسخه بر روی حفظ امنیت کلی شبکه متمرکز است. در حالی که مقیاس پذیری بالایی دارد. IP Base ویژگی هایی متناسب با مشاغل متوسط و بزرگ را دارد.

من جمله یک ارتقای بزرگ نرم افزاری یعنی مسیریابی دینامیک لایه 3 ، به همراه با پشتیبانی از مسیریابی استاتیک لایه 2 است. همچنین IP Base با پشتیبانی کامل از VLAN ها و VPN tunneling رمزنگاری شده. امنیت بسیار بالایی را برای شما به ارمغان می آورد.

سیستم های امنیتی TrustSec، SXP و 802.1 AE نیز سخت افزار این سیستم عامل گنجانده شده اند. به همین ترتیب، استفاده از سیستم های Auto QOS در VoIP ، انتقال صدا و داده را بر روی VLAN بهبود می بخشد.

 

cisco ios نسخه IP Servies

آخرین cisco ios هم IP Services نام دارد که در شبکه های بسیار گسترده کاربرد دارد .و مدیریت این شبکه های گسترده را که بین بسیاری از دفاتر در مسافت های دور قرار دارند را به عهده می گیرد. IP Servies مجموعه ای غنی تر از ویژگی های Enterprise را ارائه می دهد .که شامل مسیریابی پیشرفته IP Unicast و مسیریابی IP Multicast می شود.

از نظر ویژگی ها تفاوت های کمی بین IP Servies و IP Base وجود دارد که بیشتر آنها مربوط به اندازه و مقیاس سیستم های مورد استفاده هستند. IP Servies از مکان ها و کاربران بیشتری نسبت به IP Base با مقیاس پذیری تقریباً نامحدود پشتیبانی می کند.

IP Servies قابلیت های گسترده تری بر روی مسیریابی لایه 3 ارائه می دهند. زیرا یکی از بزرگترین چالش های شبکه های مقیاس وسیع بحث رشد شبکه می باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید