آموزش سیسکو

آشنایی با محیط Rommon در روتر و سوئیچ سیسکو

آشنایی با محیط cisco rommon

محیط Rommon در روتر و سوئیچ سیسکو بسیار پرکاربرد است . که شرکت سیسکو جهت راه اندازی مجدد دستگاه هایی که دسترسی به محیط مدیریتی آن نیست طراحی کرده است . سوئیچ (switch) وظیفه جابه جایی بسته ها درون شبکه را بر عهده دارد.اما سوئیچ ها (switch) توانایی انتقال بسته ها بین شبکه های دیگر را ندارند.

از سوی دیگر روتر دستگاهی است که این قابلیت را دارد .که بسته ها را بین شبکه های زیادی Route یا به عبارتی مسیریابی کند .که به این فرآیند روتینگ گفته می شود. هرچند مهم ترین وظیفه روتر(router) مسریابی و ایجاد اتصالات یک شبکه به تعداد متعددی شبکه دیگر است. اما این روتر ها باید برنامه ریزی شوند .تا مورد استفاده قرار گیرند تا امکان توزیع داده ها فراهم شود.

روتر سیسکو در مقابل سایر روترها (router) کاربردی تر و انعطاف پذیر تر است. باید بدانید که cisco یکی از بهترین ابزارهای شبکه است و بعید است که با داشتن روتر سیسکو(cisco) مدیر شبکه در حل مشکلات و مسائل خود به مشکل خاصی برخورد کند.

 

محیط مدیریتی Cisco Rommon :

 

Rommon مخفف  “router management overlay network” پروتکل جدیدی است که در اختیار مدیران شبکه قرار گرفته است. به عبارتی این پروتکل ابزاری را به مدیران شبکه می دهد که به واسطه آن براساس”Mac address” می توان در شبکه به جست وجو یا به عبارتی Discovery کنند .

اگر سیستم عامل شما به هر دلیلی بارگذاری نشود به بخش Rommon در روتر و سوئیچ سیسکو هدایت می شوید . یا با Ctrl+Break وارد بخش rommon سیسکو (cisco) شده و با استفاده از روش هایی می توان نسبت به انتقال آن ها بر روی دستگاه خود اقدام کرد.

محیط نرم افزار TFTP

محیط نرم افزار TFTP

 

کپی سیستم عامل با TFTP در محیط مدیریتی Cisco Rommon :

یکی از این روش ها دریافت ios از طریق TFTP است. برای این کار باید در ابتدا TFTP را بر روی سیستم خود اجرا کنید. مطمئن شوید که تمامی مراحل نصب به صورت کامل انجام شود و روی سیستم شما نصب شود.

در ادامه IOS را به نرم افزار خود وارد کنید. باید از وجود نسخه پشتیبان در cisco ios مطمئن شوید تا بتوانید به ادامه مراحل بعدی بپردازید. با اتصال کامپیوتر به اینترفیس توسط کابل (برای مثال fastethernet …یا gigabitethernet …) و از سوی دیگر به وسیله کنسول به سوئیچ(switch) یا روتر(router) وصل شوید.

محیط rommon

بخش rommon

 

هنگامی که IOS در محیط TFTP قرارگیرد می توانید عملیات بازیابی را ادامه دهید. در بخش Rommon در روتر و سوئیچ سیسکو با دستورالعمل set، به بازگشت اطلاعات بپردازید.

بعد از کپی کردن سیستم عامل می تونید از دستور زیر محیط flash دستگاه را چک کنید.

rommon 1 >dir bootflash:

نکته ای که باید در این رابطه بدانید زمانی که سیستم عامل شما از طریق بخش Rommon در روتر و سوئیچ سیسکو برای مثال روی فلش ریخته شود، طبیعی است که اینترفیس ها به حالت shut down تبدیل شوند. برای برطرف شدن این مشکل باید پس از بوت شدن سیستم عامل(نه در Rommon) در فضای مدیریتی دستگاه اینترفیس های مورد نظر خود را به حالت no shutdown در آورید.

شما می توانید اگر بعد از انجام کار در بخش Rommon در روتر و سوئیچ سیسکو ، در شبکه مشکلی داشتید از پنج فرمان طلایی شبکه استفاده کنید . این نکته در باب پسورد ریست هم صادق است. شما همچنین می توانید با استفاده از کابل console نیز برای بوت دستگاه خود اقدام کنید.

کابل کنسول سیسکو

کابل کنسول سیسکو

 

برای شروع سعی کنید از کامپیوتری که پورت سریال دارد به صورت مستقیم به کنسول وصل شوید تا از بروز هر نوع مشکلی جلوگیری شود. برای کار با ترمینال از نرم افزارهایی مانند putty – tera term می توان بهره برد. با تایید کردن تنظیمات، محیط ترمینال با سوئیچ(switch) یا روتر(router) فعال خواهد شد. برای ادامه دستورات اولیه می توانید از مقاله اولین کاری که باید روی روتر سیسکو انجام بدید استفاده کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “آشنایی با محیط Rommon در روتر و سوئیچ سیسکو

 1. حمید فضیلی گفت:

  سلام
  ممنون خیلی عالی بود
  اگر برنامه TFTP نداشتیم دیگه نمیشه بازیابی رمز و یا تغییر سیستم عامل کرد ؟

  1. admin گفت:

   سلام دوست عزیز
   با دستورات XMODEM هم این امکان هست ولی سرعت انتقال کمتری نصبت به TFTP دارد . و تمام تلاش خودمان را می کنیم تا مقاله ایی در این رابطه به سایت اضافه کنیم.
   ممنون می شیم که در انجمن هم به صورت پویا ما را همراهی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید