آموزش سیسکو

بازار کار سیسکو بهتره یا مایکروسافت؟

بازار کار سیسکو یا مایکروسافت

همان‌طور که می‌دانید دو غول بسیار بزرگ در دنیای شبکه، در جهان امروز، شرکت‌های سیسکو و مایکروسافت هستند. این شرکت‌ها تنها فعالیت‌های خود را در زمینه شبکه انجام نمی‌دهند. سیسکو و مایکروسافت، در حال حاضر دوره‌های مختلفی را نیز برای علاقه‌مندان برگزار می‌نمایند و مدارک مربوط به آن را نیز ارائه می‌دهند. دوره‌های آموزشی و مدارک ارائه‌ شده توسط این دو شرکت بزرگ، در زمینه پیکربندی و راه‌اندازی شبکه است. در حال‌ حاضر، رقابت‌های بسیار شدیدی میان این دو شرکت در جریان است و افراد علاقه‌مند به شرکت در دوره‌های آموزشی این دو مجموعه نیز با یک سوال بزرگ مواجه هستند که دوره‌های آموزشی و بازار کار سیسکو یا مایکروسافت، کدام بهتر است. در این مقاله در سایت آی تی تکنیکال قصد داریم به ارائه مطالبی در زمینه این‌ موضوع بپردازیم که دوره‌های آموزشی و بازار کار سیسکو یا مایکروسافت، کدام بهتر است.

سیسکو یا مایکروسافت؟

پیش‌ از بیان این‌ موضوع که بازار کار سیسکو یا مایکروسافت، کدام بهتر است، لازم است یک آشنایی مختصر با این دو مجموعه داشته باشید. در حال حاضر شرکت مایکروسافت در زمینه‌های بسیار زیادی فعالیت می‌کند. از جمله این زمینه‌ها می‌توان شبکه را نام برد. از طریق شرکت در دوره‌هایی که از طرف این مجموعه برگزار می‌گردد می‌توانید به زمینه‌های دیگر فعالیت این غول بزرگ در دنیای فناوری نیز پی ببرید.

به طور کلی، می‌توان گفت دوره‌هایی که توسط شرکت مایکروسافت ارائه می‌گردد بیشتر در زمینه مدیریت شبکه است. افراد و شرکت‌کنندگانی که این دوره‌ها را پشت سر می‌گذارند می‌توانند تخصص و توان کافی را در زمینه راه‌اندازی شبکه به دست آورند و یا به طراحی آن، اقدام نمایند. عیب‌یابی و یا مدیریت شبکه یکی دیگر از تجارب و دانش‌هایی است که شرکت‌کنندگان در این دوره‌های آموزشی، آن را به دست می‌آورند. 

از طرف دیگر سیسکو نیز از جمله تولیدکنندگان تجهیزات مربوط به ارتباطات است. در حال حاضر، برند سیسکو بر روی بسیاری از تجهیزات مانند سوئیچ (آشنایی با سوئیچ سیسکو)، سرور و شبکه درج شده‌ است. این شرکت تولیدکننده بزرگ نیز، دوره‌های بسیار زیادی را در زمینه قطعات و تجهیزات و هم‌چنین پیکربندی آن‌ها ارائه می‌دهد. بنابراین با شرکت در این دوره‌ها نیز می‌توانید مدرک بسیار معتبری را به دست آورید.

سیسکو یا مایکروسافت

سیسکو یا مایکروسافت

از نظر آی تی تکنیکال بازار کار سیسکو یا مایکروسافت؟

دوره‌ها و بازار کار مایکروسافت

از جمله دوره‌هایی که توسط شرکت مایکروسافت برگزار می‌گردد می‌توان به دوره MCSE اشاره کرد. در این دوره، شرکت‌کنندگان می‌توانند تمامی اطلاعات مربوط به سرورهایی که بر اساس مایکروسافت طراحی شده‌اند را به دست آورند. بنابراین این دسته از افراد می‌توانند پس‌ از پشت سر گذاشتن این دوره‌ها، به یک متخصص تبدیل شوند. لازم است به این نکته نیز توجه داشته باشید که دوره‌هایی که توسط مایکروسافت ارائه می‌گردند در حالت معمول، به مواردی از قبیل پیکربندی نرم‌افزارهای کلاینت و هم‌چنین سرویس‌های نرم‌افزاری شبکه و سرور ارتباط پیدا می‌کند. 

دریافت کردن مدرک مایکروسافت، برای شرکت‌کنندگان، حائز اهمیت بسیاری است. یکی از مزایای اصلی اخذ این مدرک این است که از طریق آن می‌توانید شغل مناسبی را به دست آورید. از جمله این مشاغل می‌توان به کسب و کارهایی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری کوچک اشاره کرد.

با شرکت کردن در دوره‌های ارائه‌ شده توسط مایکروسافت، شرکت‌کنندگان می‌توانند تخصص‌های مختلفی را در حوزه شبکه به دست آورند. چرا که این شرکت، در حال‌ حاضر رنج بسیار وسیعی از دوره‌های آموزشی را برگزار می‌نماید و مدارک مربوط به آن را نیز به شرکت‌کنندگان تحویل می‌دهد. به‌ طور کلی می‌توان گفت بازار کار مایکروسافت، گستره و پهنا و ابعاد وسیع‌تری دارد. 

در شرایط حاضر مدارک ارائه‌ شده توسط این شرکت، مورد اقبال زیادی واقع شده‌ است. برای نمونه در صورتی‌ که شما بتوانید در دوره آموزشی MCSE شرکت کنید و مدرک آن را به دست آورید می‌توانید در زمینه‌های مختلف شغلی، وارد بازار کار شوید. اما گرفتن این مدرک، روند دشواری دارد و چند سال نیز طول می‌کشد. از طرف دیگر به دست آوردن این مدرک، نیاز به پرداخت هزینه‌هایی هم دارد. 

دوره ها و بازار کار مایکروسافت

دوره ها و بازار کار مایکروسافت

دوره‌ها و بازار کار سیسکو

دوره‌های ارائه‌ شده توسط شرکت سیسکو در بیشتر موارد به پیکربندی تجهیزات سخت ابزاری اختصاص پیدا می‌کند. مدرک ارائه‌ شده توسط سیسکو با عنوان CCNA شناخته می‌شود. این مدرک به‌ طور ویژه برای افرادی طراحی‌ شده که در زمینه آی‌تی و فناوری‌های ارتباطی، تخصص کافی دارند. در حالت معمول این افراد از جمله کسانی هستند که تمایل دارند با تجهیزات و لوازم سیسکو کار کنند. 

مدرک سیسکو برای شرکت‌کنندگان در دوره‌های آموزشی این مجموعه، بسیار مهم است و مزایایی دارد. یکی از مزایای دریافت مدرک سیسکو این است که برند و شرکت سیسکو، برند و سازنده‌ای بسیار معروف و شناخته‌ شده در سطح جهان است و شرکت‌های مختلف آی‌تی و تولیدکنندگان این تجهیزات، با مجموعه سیسکو به‌ اندازه‌ کافی آشنایی دارند و میزان تخصص و تبحر این برند را می‌شناسند. 

بنابراین شرکت‌کنندگانی که بتوانند مدرک دوره‌های آموزشی این مرکز را به دست آورند می‌توانند مورد توجه بسیاری از شرکت‌های آی‌تی قرار بگیرند. بنابراین موارد می‌توان گفت بازار کار سیسکو، بازار کاری بسیار مناسب و قابل‌ توجه است. اما از طرف دیگر دوره‌های برگزار شده توسط این مجموعه، دوره‌هایی بسیار پرهزینه هستند. طبق یک برآورد کلی می‌توان این‌ طور گفت که بازار کار سیسکو نسبت‌ به مایکروسافت، اندکی محدودتر است و وسعت و گستره کم‌تری دارد.

دوره ها و بازار کار سیسکو

دوره ها و بازار کار سیسکو

جمع‌بندی

در پاسخ به این سوال که بازار کار سیسکو یا مایکروسافت، کدام بهتر است، می‌توان به این نکته اشاره کرد که مدارکی که توسط مایکروسافت به شرکت‌کنندگان دوره‌های مختلف آموزشی ارائه می‌شود می‌تواند در شبکه‌های کامپیوتری کوچک مورد استفاده قرار بگیرد. در صورتی‌ که شبکه‌ها، گستره بالاتری پیدا کنند به برخی از لوازم و تجهیزات سخت‌افزاری نیز نیاز خواهند داشت. 

این تجهیزات در زمینه پیکربندی این شبکه‌ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت. این لوازم و تجهیزات سخت افزاری توسط شرکت‌هایی از قبیل سیسکو، طراحی و ساخته می‌شوند. بنابراین فرد و یا افرادی که قرار است به پیکربندی این شبکه‌ها دست بزنند باید بتوانند با این تجهیزات کار کنند. بنابراین و به‌ طور کلی می‌توان گفت شرکت‌کنندگانی که قصد دارند مهارت پیکربندی نرم‌افزار را بیاموزند باید در دوره‌های مایکروسافت شرکت کنند و آن‌هایی که تمایل دارند در زمینه پیکربندی سخت‌افزارهای شبکه، دارای مهارت و تخصص شوند، باید در دوره‌های آموزشی ارائه‌ شده توسط سیسکو شرکت کنند. 

اما لازم است این نکته را نیز در نظر داشته باشید که این دوره‌ها در حقیقت می‌توانند تکمیل‌ کننده یکدیگر باشند. هر کدام می‌توانند مهارت و توانایی خاصی را در شما افزایش دهند. با توجه به‌ مهارت و دانش و تخصصی که در این زمینه‌ها و با شرکت در این دوره‌ها کسب می‌کنید می‌توانید به بازار کار سیسکو یا مایکروسافت، دسترسی داشته باشید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید