آموزش ها

صفر تا صد آشنایی با تفاوت هاب و سوئیچ شبکه + بررسی عملکرد آنها

صفر تا صد آشنایی با تفاوت هاب و سوئیچ شبکه

Hub و Switch هر دو دستگاه های اتصال شبکه هستند. هاب در لایه فیزیکی کار می کند و مسئول انتقال سیگنال به پورت است تا در جایی که سیگنال دریافت شده است پاسخ دهد در حالی که سوئیچ تنظیم و خاتمه اتصال را بر اساس نیاز فعال می کند. در ادامه بیشتر با تفاوت هاب و سوئیچ و عملکرد آنها بیشتر آشنا می شوید.

دوستان پیشنهاد می کنم پنج دستور طلایی که اگه ندانی به مشکل بر می خوری را ببینید

عملکرد هاب ها در مقابل سوئیچ :

هاب وسیله‌ای است که چندین رایانه را در یک شبکه‌ی محلی به یکدیگر متصل می‌کند. هر اطلاعاتی که در شبکه رد و بدل می‌شود . به تمام پورت‌های هاب ارسال می شود و به تمام دستگاه های گیرنده ارسال می شود در اصطلاح به این کار Broadcast میگویند.

هاب‌ها توانایی تفکیک آدرس‌های ورودی و خروجی را ندارند و نمی‌توانند بسته های ارسالی را برای کاربر مشخصی ارسال کنند. از این رو برای تمام پورت ها بسته ارسال می شود . این کار باعث بالا رفتن ترافیک در شبکه می شود.

Standard Hub

Standard Hub

مزیت های هاب :

هاب ها به دلیل قیمت پایینی که دارند برای شبکه های کوچکی که امنیت اطلاعات آنها از درجه اهمیت کمتری برخوردار هست استفاده می شود.

عملکرد سوئیچ در مقابل هاب :

در زمان روشن کردن سوئیچ سیسکو جدولی ساخته می شود که بر اساس مک آدرس هر دستگاه در آن جدول قرار می گیرد و هر زمانی که دستگاهی با دستگاه خاصی در شبکه LAN نیاز به برقراری ارتباط داشته باشد سوئیچ قابلیت خواندن آدرس مبدا و مقصد را دارد و بسته ارسالی را به دستگاه مقصد تحویل می دهد . این عمل باعث بالا رفتن امنیت اطلاعات و کاهش ترافیک در شبکه می شود.

سوئیچ برخلاف هاب می‌تواند بین رایانه‌های مختلف در شبکه تفاوت قایل شود. سوئیچ‌ها قادرند با استفاده از مک آدرس دستگاه های متصل روی شبکه، مشخص کنند که هر ابزار به چه پورتی متصل شده است.

Standard-Switch

Standard Switch

مزیت های سوئیچ :

در زمان ایجاد شبکه‌های کامپیوتری، هاب به علت داشتن قیمت پایین‌تر پیشنهاد می‌شود، اما بهره‌گیری از هاب باعث ایجاد ترافیک زیاد در شبکه می‌شود که این مشکل با سوئیچ حل می‌شود، به دلیل اینکه سوئیچ با داشتن آدرس هر دستگاه در شبکه، بسته‌های موجود را به مقصد ارسال می‌کند .

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “صفر تا صد آشنایی با تفاوت هاب و سوئیچ شبکه + بررسی عملکرد آنها

 1. حمید فضیلی گفت:

  سلام
  ممنونم خیلی عالی بود.
  یک مطلب را من هم می خواستم اضافه کنم اینه که ما از هاب های متفرقه مثل dlink و… که قابل مدیریت نیستن استفاده می کردیم که یک روز کل شبکه بهم ریخت و متوجه شدیم از این هاب هست به خاطر اینکه Broadcasting شبکه را نمی تونست کنترل کنه و بار شبکه را بالا برد و از زمانی که از سیسکو استفاده کردیم این مشکل حل شد.

  1. admin گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنونیم از شما بابت توضیح های خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید